Dom na skarpie usyutowany jest na malowniczo ukształtowanej działce w okolicach Szczecina. Otoczenie to zabudowania o różnym charakterze i realizowany w różnych latach.

Skarpa i malownicze otoczenie

Działka Inwestorów to nieregularnie ukształowana parcela o powierzchni prawie 3000m2. Największy atut, ale również wyzwanie, to niewątpliwie skarpa przeszywająca działkę.  Trudna, wymagająca, ale niezwykle urokliwa i inspirująca. Dużo zieleni, i prawie 10-metrowa różnica wysokości. Inwestorzy nie planowali iść na kompromisy – zlokalizowany od północy taras i część domu miały efektownie zawisnąć nad stromym zboczem pośród zieleni. Przyszłym mieszkańcom zależało również na nowoczesnej i efektownej formie.

Najefektowniejsza część działki to północna strona, w związku z czym, nie chcąc rezygnować z naturalnego światła – część dzienna została przeszklona w systemie okien bezramowych z 3 stron, maksymalnie wykorzystując walory działki – zapewniając mieszkańcom dużą ilość słońca, a przede wszystkim  otwierając niezwykły widok.

Nowoczesna stodoła


Zaprojektowany dom charakteryzuje prosta, ale dynamiczna i efektowna forma. Zgodnie z lokalnymi uwarunkowaniami – zapisami decyzji o warunkach zabudowy oraz w nawiązania do najbliższego otoczenia – budynek przekryty został dachem dwuspadowym. Trzon obiektu ma kształt stodoły na planie przełamanego prostokąta, dostosowując się swoim dynamicznym kształtem do krawędzi skarpy.  Czarną bryłę domu planuje się wykończyć cegłą klinkierową oraz blachą trapezową również w ciemnych odcieniach.  Akcenty kolorystyczne stanowią płaszczyzny z drewnianym sidingiem.  Na ciemny regularny trzon nałożono kontrastujące białe płaszczyzny tarasów oraz zadaszeń budując dynamiczną i nowoczesną formę domu.

Funkcja


Program funkcjonalny domu tworzy parterowa część dzienna z dużym salonem, kuchnią oraz jadalnią, część nocna zlokalizowana w drugim skrzydle z sypialniami dzieci oraz rodziców oraz podziemny garaż. Na poziomie poddasza planuje się także usytuowanie przestrzeni do przechowywania.

Dom planuje się wyposażyć w system rekuperacji – system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.


Dom na skarpie
Lokalizacja: okolice Szczecina, woj. zachodniopomorskie
Inwestor: Prywatny
Opracowanie: 2017