Dom nad rzeką

Dom nad rzeką
Lokalizacja: okolice Szczecina, woj. Zachodniopomorskie
Inwestor: Prywatny
Faza: Pozwolenie na budowę
Projekt: 2017-2018 / Realizacja: 2018-2019


Dom nad rzeką to projekt domu zlokalizowanego w okolicach Szczecina, na urokliwej działce z widokiem na Odrę. Projekt powstał dla młodej rodziny z dziećmi otwartej na współczesne, proste formy. Najbliższe otoczenie to realizowane na przestrzeni kolejnych pokoleń domy jednorodzinne o zróżnicowanej formie i różnej jakości. W okolicy powstają obiekty dla mieszkańców marzących o życiu nad wodą, w otoczeniu zieleni i z niezwykłymi widokami.

Projekt domu nad wodą


Kształt domu to nowoczesna forma oparta na prostych kształtach – dwa prostopadłościenne bloki tworzą spójną przestrzennie całość. Elewacje domu planuje się wykończyć białym i grafitowym tynkiem oraz cegłą klinkierową. Współczesny charakter podkreślają także duże i efektowne przeszklenie łączące wnętrze domu z otaczającym krajobrazem.

Przekryta płaskim dachem bryła domu odzwierciedla układ funkcjonalny wewnątrz. Dom, zgodnie z ukształtowaniem działki opadającej w stronę wody, zaplanowany został na różnych poziomach. Zaprojektowany na planie litery „L” budynek posiada wyraźnie wydzielone strefy – przestrzeń dzienną oraz przestrzeń nocną.

Niżej, bliżej wody zaplanowano duży salon z otwartą kuchnią i jadalnią, otwierając dużymi przeszkleniami mieszkańcom niezwykły widok na rzekę i otaczające tereny zielone. Część dzienna otwiera się także na południowy taras, zapewniając mieszkańcom maksymalne doświetlenie naturalnym światłem słonecznym. Na wyższej części działki, zaprojektowano część prywatną z sypialniami mieszkańców.

Rozwiązania techniczne


Dom wyposażony zostanie w system rekuperacji – wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepłe, a na dachu planuje się montaż kolektorów słonecznych.

Trudne warunki gruntowe i lokalizacja inwestycji tuż nad rzeką, wymagały zaprojektowania posadowienia na palach.

 

 

← Poprzedni

Następny →

DISM Architekci
Scroll Up