Dom na obrzeżach miasta
Lokalizacja: okolice Szczecina, woj. zachodniopomorskie
Inwestor: Prywatny
Projekt: 2021-2022 / Realizacja: 2023-2024 (w trakcie realizacji)
Powierzchnia: ok. 150 m2


Dom na granicy powstał dla inwestorki marzącej o mieszkaniu blisko lasu, która docelowej działki szukała przez kilka lat. Kiedy udało znaleźć się tę najbardziej odpowiadającą, na końcu drogi dojazdowej w otoczeniu drzew i natury, natychmiast przystąpiliśmy wspólnie do pracy nad projektem. Dom usytuowany jest na ostatniej działce przeznaczonej pod zabudowę – na granicy lasu.

Teren inwestycji położony jest tuż przy gruncie leśnym, co wiązało się z koniecznością spełnienia wymaganych przepisami odległości od lasu. Budynek mieszkalny, zgodnie z wizją Inwestorki, zaprojektowany został w południowo-wschodniej części działki, maksymalnie zbliżając się do lasu.

Całe założenia tworzą 3 bryły. Dwie z nich, mieszczące przestrzeń dzienną i część nocną połączone zostały niższym łącznikiem, natomiast trzecia, mieszcząca budynek gospodarczy oraz zadaszenie dla zewnętrznych miejsc postojowych, zaprojektowana została jako wolnostojąca. Cały program funkcjonalny rozplanowany został na jednym poziomie, z możliwości wykonania antresoli w części dziennej na późniejszym etapie realizacji.

Wszystkie bryły przekryte zostały zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stromymi dachami, nawiązując się tym samym do budynków w sąsiedztwie.

Elewacje budynków pokrywa naturalna deska o stonowanej barwie oraz ciemny tynk i dachówka, korespondujące z leśnym otoczeniem domu.

Koncepcja brył o niewielkich rozmiarów naturalnie wpisuje projektowany domu, przypominający luźno zabudowę zagrodową, w naturalny krajobraz i podmiejski charakter okolicy.