Dom nad rzeką zlokalizowany jest na urokliwej działce z widokiem na Odrę, niedaleko Szczecina. Projekt domu powstał dla młodej rodziny z dziećmi otwartej na współczesne, proste formy. Najbliższe otoczenie to realizowane na przestrzeni kolejnych pokoleń domy jednorodzinne o zróżnicowanej formie i różnej jakości. W najbliższej okolicy powstają obiekty dla mieszkańców marzących o życiu nad wodą, w otoczeniu zieleni i z niezwykłymi widokami.


Działka inwestorów to nieregularnie ukształtowany teren opadający w kierunku wschodnim – w stronę rzeki. Narożna działka z wjazdem od strony północnej i niezwykłymi widokami narzuciła układ funkcjonalny przyszłego domu. Inwestorom zależało na stworzeniu parterowej willi o prostej, współczesnej bryle.

Kształt domu to nowoczesna bryła oparta na prostych kształtach – dwa prostopadłościenne bloki tworzą spójną przestrzennie całość. Elewacje domu wykończono białym tynkiem. Jego charakter podkreślają także duże i efektowne przeszklenia łączące wnętrze domu z otaczającym krajobrazem, a kontrastowe, czarne ramy okien i żaluzji zewnętrznych nadają mu nowoczesnego sznytu.

Przekryta płaskim dachem bryła odzwierciedla układ funkcjonalny wewnątrz. Dom, zgodnie z ukształtowaniem działki opadającej w stronę wody, zaplanowany został na różnych poziomach. Zaprojektowany na planie litery „L” budynek posiada wyraźnie wydzielone strefy – część dzienną oraz przestrzeń nocną. Chcąc zachować jedną płaszczyznę i poziom w przestrzeni dziennej, prostopadłościenna forma unosi się dynamicznie nad opadającym terenem, a efekt ten podkreśla dodatkowo wypuszczony wspornikowo taras z obejściem wokół domu.

Bryła budynku dzieli także przestrzeń zewnętrzną i zapewnia mieszkańcom prywatność – zaprojektowana na planie litery „L” stanowi logiczną barierę między publiczną drogą dojazdową a ogrodem domowników.

Program funkcjonalny domu rozplanowano na 3 poziomach. Niżej, w wysuniętej bliżej wody bryle zaplanowano duży salon z otwartą kuchnią i jadalnią, otwierając mieszkańcom dużymi przeszkleniami niezwykły widok na rzekę i otaczające tereny zielone, które pozostaną już niezabudowane. Część dzienna otwiera się także na południowy taras, zapewniając mieszkańcom maksymalne doświetlenie naturalnym światłem słonecznym.

W wyższej partii działki zaprojektowano część prywatną z sypialniami mieszkańców oraz pomieszczeniami dodatkowymi. Chcąc zachować maksymalnie dużą powierzchnię południowego ogrodu – od strony zachodniej segmentowe załamania bryły budynku odzwierciedlają układ pomieszczeń wewnątrz, zbliżając się maksymalnie do skosu granicy działki w odległościach wynikających z warunków technicznych. Trzeci, pośredni poziom to garaż – który także nawiązuje do naturalnego ukształtowania działki. Bliskość wody, lokalizacja inwestycji blisko rzeki i zastane warunki gruntowe wymagały zaprojektowania posadowienia na mikropalach.

Dom nad rzeką to prosta bryła o współczesnych kształtach. Mimo że budynek zaplanowano na trzech różnych poziomach, zachowuje on parterowy charakter na całej swoje długości. Wysunięty dynamicznie w stronę rzeki zapewnia jego mieszkańcom stały kontakt z wodą i otaczającą przyrodą.


Architektura: DISM Architekci | Tomasz Melnicki, Tomasz Sobiecki
Konstrukcja: Projektowanie Konstrukcji Budowlanych – Bogdan Adamczyk
Instalacje sanitarne: Instal Group – Łukasz Łukin
Instalacje elektryczne: Electricland- Piotr Majchrzak
Projekt wnętrza: Inwestorzy
Lokalizacja: okolice Szczecina, woj. Zachodniopomorskie
Projekt: 2017-2018 / Realizacja: 2018-2021
Zdjęcia: Sylwia Gudaczewska