Konkurs studialny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kościoła rzymsko-katolickiego na osiedlu Europejskiej Stolicy Kultury Nowe Żerniki we Wrocławiu


Przedmiotem opracowania jest koncepcja architektoniczno-urbanistyczna kościoła rzymsko-katolickiego na osiedlu Europejskiej Stolicy Kultury Nowe Żerniki we Wrocławiu.

Projektowany obiekt miał stanąć na działce na terenie modelowego osiedla Nowe Żerniki na przecięciu ważnych osi kompozycyjnych, komunikacyjnych oraz funkcjonalnych. Kościół ma znajdować się na skrzyżowaniu i zamknięciu Strefy Kultury oraz Strefy Edukacji.

Nietypowy kościół


Główną ideą projektu była próba stworzenia obiektu ikony – jakimi na przestrzeni wieków były w architekturze budynki kościołów – obiektu o ciekawej i oryginalnej formie, jednocześnie maksymalnie prostej i czytelnej.

Równie ważnym aspektem prezentowanej koncepcji był program funkcjonalny, który miał w czytelnym układzie łączyć funkcje kościoła, plebanii jako miejsca życia duchownych oraz przestrzeni spotkań z wiernymi w mniejszym gronie, spełniając wytyczne programowe konkursu.