Miejska willa
Projekt: 2016
Lokalizacja: okolice Szczecina, woj. Zachodniopomorskie
Inwestor: Prywatny


Miejska willa pod Szczecinem to dom o nowoczesnej i skromnej formie, zaprojektowany przez biuro projektowe ze Szczecina DISM. Ideą koncepcji było stworzenie na stosunkowo niewielkiej działce projektu domu o prostej bryle, posiadającego współczesny wyraz.

Nowoczesna willa

Program funkcjonalny ma dość standardowy układ. Na parterze zaplanowano część dzienną, na piętrze zlokalizowano cześć sypialną. W programie funkcjonalnym parteru ujęto dwustanowiskowy garaż, duży salon z kuchnią i jadalnią otwarte na ogród, wydzielone częściowo pomieszczenie kina domowego oraz małe biuro i łazienkę. Na piętrze usytuowano 4 sypialnie z własnymi łazienkami oraz mini-spa dla mieszkańców.

Dynamiczna forma

Budynek ma prostą formę. Kształt domu tworzą dwie bryły o podobnej geometrii usytuowane na rzucie prostokąta. Ściany, otwierające dużymi przeszkleniami wnętrze na ogród oraz najbliższe otoczenie, na obu kondygnacjach posiadają „wcięcie” o przeciwnych kierunkach. Dom jest centralnie usytuowany na osi północ-południe. Idea projektu polegała na tym, aby dom niejako podążał za słońcem. Słońce budzi mieszkańców o wschodzie, natomiast wieczorem można podziwiać zachód z salonu skierowanego w stronę zachodzącego słońca. Elewacje domu wykończono w dwóch kolorach – bieli oraz kontrastującej czerni, która podkreśla formę budynku.

Zaprojektowany dla działki o foremnym obrysie dom posiada prostą formę. Prosty zabieg przestrzenny nadał jednak skromnej bryle ciekawy i dynamiczny kształt.