Dom Podmiejski
Lokalizacja: okolice Szczecina, woj. zachodniopomorskie
Architektura: Tomasz Melnicki, Tomasz Sobiecki
Konstrukcja: Bogdan Adamczyk
Instalacje sanitarne: Instal Group – Łukasz Łukin
Instalacje elektryczne: Electricland- Piotr Majchrzak
Inwestor: Prywatny
Projekt: 2019 / Realizacja: 2023
Powierzchnia: 250 m2
Zdjęcia: Sylwia Gudaczewska


Dom Podmiejski to projekt współczesnej willi zlokalizowanej na obrzeżach miasta. Budynek znajduje się na terenie niewielkiego kameralnego osiedla niedaleko Szczecina, z którego rozpościera się widok na Odrę.

Budynek usytuowano w północnej części działki zostawiając możliwie największy obszar dla ogrodu od najbardziej nasłonecznionej strony południowej oraz wschodniej.

Program funkcjonalny posiada standardowy układ – na parterze zaplanowano wygodną i przestronną strefę dzienną z salonem, jadalnią i częściowo wydzieloną kuchnią, małe biuro do pracy w domu, które może pełnić również funkcję pokoju gościnnego, WC, pomieszczenie gospodarcze oraz duży i wygodny garaż z dwoma miejscami postojowymi. Na wyższym poziomie zlokalizowano część nocną z 3 sypialniami, łazienką oraz garderobą. Rzekę w oddali widać dopiero z poziomu I piętra, w związku z czym zaprojektowano duży taras, który stanowi jednocześnie częściowe zadaszenie tarasu zlokalizowanego niżej przy salonie.  Część dzienna oraz nocna otwiera się dużymi przeszkleniami w kierunku wschodnim i południowym, w stronę słońca oraz rzeki. Różnicę poziomów mieszkańcy pokonują za pomocą dwubiegowych, odkrytych schodów zaplanowanych przy części wypoczynkowej.

Forma budynku to dwukondygnacyjna bryła z częścią mieszkalną połączoną z parterowym garażem. Obie kubatury przykryto zgodnie z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dachami stromymi o wymaganym kącie nachylenia. Budynek dopełniają horyzontalne płyty tarasów, zadaszeń i pergoli, które podkreślają podłużny kształt domu oraz dodają całemu założeniu dynamiki. Nad tarasem południowym przy salonie zastosowano system zamykanej automatycznie pergoli, która w zależności od pogody i preferencji mieszkańców może być otwarta lub całkowicie zamknięta chroniąc przed deszczem lub silnym słońcem.

Ściany zewnętrzne domu wykończone zostały w kontrastowych odcieniach bieli i czerni uzupełnionych neutralnymi szarościami. Elewacje pokryto tynkiem oraz płytami ze spieku kwarcowego. Czarna stolarka, szklane balustrady i inne detale dopełniają współczesny charakter willi. Kolorystyka podkreśla formę architektoniczną budynku.

Co ciekawe, projekt pierwotnie został wykonany dla Klientów, którzy po uzyskaniu pozwolenia na budowę zrezygnowali i postanowili sprzedać działkę. Nowi Właściciele zdecydowali się jednak na realizację tego samego projektu w prawie niezmienionej formie. Efekt cieszy.