Inwestorzy coraz częściej decydują się na rozplanowanie wszystkie funkcji na 1 poziomie. Stwarza to możliwość łatwiejszej komunikacji pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami i strefami, bez konieczności pokonywania wysokości między poziomami za pomocą schodów.

Dom pod Koszalinem to nowoczesna, parterowa bryła o powierzchni prawie 250 m2. Na jednym poziomie udało się rozplanować cały program funkcjonalny i zmieścić wygodną część dzienną, a także w układzie budynku wydzielić część nocną rodziców oraz część przeznaczoną dla najmłodszych mieszkańców domu – dorastających dzieci inwestorów.

Rzut na planie litery „T” w środkowym skrzydle mieści część dzienną, która co ciekawe – otwiera się zarówno na część południową działki, łapiąc naturalne światło słoneczne, jak  i na północny jej obszar, ogród domowników –  a więc bryła budynku de facto stanowi także bufor, który oddziela strefę ogrodu od ulicy. Wysunięta na północ bryła budynku mieści sypialnię właścicieli, natomiast południowe skrzydło, najbardziej nasłonecznione, mieści pomieszczenia dla najmłodszych.

Garaż został wydzielony w oddzielnej bryle, którą połączono z budynkiem mieszkalnym  płaskimi zadaszeniem, które podkreśla horyzontalną formę willi. Płyta zadasza zarówno dojście do głównego wejścia, jak i dodatkowe miejsca postojowe dla mieszkańców i ich gości.

Dom pod Koszalinem to parterowy budynek we współczesnym stylu. Detale ograniczone zostały do minimum, a charakter domu tworzą proste bryły i linie horyzontalnych zadaszeń, które nadają też formie odpowiedniej dynamiki.


Dom parterowy
Lokalizacja: okolice Koszalin, woj. zachodniopomorskie
Inwestor: Prywatny
Projekt: 2020-2021 / Realizacja: 2021-2023 (w trakcie realizacji)