Willa podmiejska
Lokalizacja: okolice Szczecina, woj. Zachodniopomorskie
Inwestor: Prywatny
Projekt: 2017-2018
Faza: Pozwolenie na budowę
Bezrzecze to niewielka miejscowość przylegający administracyjnie do Szczecina i osiedla o tej samej nazwie. Teren stanowi duże skupisko domów jednorodzinnych oraz małych budynków wielorodzinnych. Większość realizowanych obiektów to jednak projekty typowe o zróżnicowanym charakterze, często sztucznie nawiązujące mniej lub bardziej do historyzującej architektury, co buduje niestety dość chaotyczny krajobraz.
Projekt nowoczesnej willi
Willa podmiejska to projekt domu o powierzchni ponad 300m2. Inwestorzy to małżeństwo z dwójką dzieci, wymagające i bogate w doświadczenia z budowy pierwszego domu. Klientom zależało na projekcie eleganckiego domu, zamkniętego w prostej, ekonomicznej bryle.
Forma obiektu to jednak nie tylko prosta kostka. Elewacje budynku rozrzeźbione zostały poprzez horyzontalne ramy, które zasięgiem obejmują także tarasy od strony południowej oraz zachodniej, tworząc nad nimi zadaszenia. Układ ram wykraczających poza obrys budynku, razem z pełnymi oraz ażurowymi zadaszeniami, tworząc dynamiczną całość.
Elewacje domu planuje się wykończyć białym tynkiem oraz ciemnymi płytami ze spieku kwarcowego. Kolorystyka i użyte materiały, razem z dynamiczną formą oraz efektownymi przeszkleniami tworzą nowoczesną i elegancką w odbiorze architekturę domu.
Program funkcjonalny
Zaprojektowana została 2-kondygnacyjna bryła, mieszcząca zadany program funkcjonalny na rzucie zbliżonym do kwadratu, zgodnie z pierwotnymi założeniami. Na parterze zlokalizowano standardowo część dzienną z garażem oraz pomieszczeniami gospodarczo-technicznymi, na piętrze zaplanowano część prywatną – sypialnie domowników z łazienkami, pokój gościnny, siłownię oraz pomieszczenia towarzyszące.
Dom otwiera się dużymi przeszkleniami kolejnych pomieszczeń na otoczenie, łącząc wnętrzem z zewnętrzem oraz zapewniając maksymalne doświetlenie naturalnym światłem dziennym.
Dom wyposażony został w system rekuperacji – wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepłe, a na dachu planuje się także montaż paneli fotowoltaicznych.