Dom na skarpie usyutowany jest na malowniczo ukształtowanej działce w okolicach Szczecina. Otoczenie to zabudowania o różnym charakterze i realizowane w różnych latach. W takim kontekście postanowiliśmy stworzyć nowoczesną bryłą na skraju skarpy nawiązującą do tradycyjnej formy domu.

Skarpa i malownicze otoczenie

Działka Inwestorów to nieregularnie ukształtowana parcela o powierzchni prawie 3000 m2. Największy atut, ale również wyzwanie, to niewątpliwie skarpa przeszywająca działkę.  Trudna, wymagająca, ale niezwykle urokliwa i inspirująca. Dużo zieleni, i prawie 10-metrowa różnica wysokości. Inwestorzy nie planowali iść na kompromisy – zlokalizowany od północy taras i część domu miały efektownie zawisnąć nad stromym zboczem pośród zieleni. Przyszłym mieszkańcom zależało również na nowoczesnej i efektownej formie.

Najefektowniejsza część działki to północna strona, w związku z czym, nie chcąc rezygnować z naturalnego światła – część dzienną planuje się przeszklić w systemie okien bezramowych, maksymalnie wykorzystując walory działki – zapewniając mieszkańcom dużą ilość słońca, a przede wszystkim  otwierając się na niezwykły widok.

Nowoczesna stodoła


Zaprojektowany dom charakteryzuje prosta, ale dynamiczna i efektowna forma. Zgodnie z lokalnymi uwarunkowaniami – zapisami decyzji o warunkach zabudowy oraz w nawiązania do najbliższego otoczenia – budynek przekryty został dachem dwuspadowym. Trzon obiektu ma kształt stodoły na planie litery ‚L’, dostosowując się kształtem do krawędzi skarpy.  Część nocna została ukształtowana na planie schodkowym tak, by każde z dzieci miało swoją przestrzeń otwartą na las po wschodniej stronie oraz na część słoneczną od południa.

Czarną bryłę domu planuje się wykończyć cegłą klinkierową oraz blachą trapezową również w ciemnych odcieniach.  Akcenty kolorystyczne stanowią płaszczyzny z drewnianym sidingiem.  Na ciemny regularny trzon nałożono kontrastujące białe płaszczyzny tarasów oraz zadaszeń budując dynamiczną i nowoczesną formę domu.

Funkcja


Program funkcjonalny domu tworzy parterowa część dzienna z dużym salonem, kuchnią oraz jadalnią, część nocna zlokalizowana w drugim skrzydle z sypialniami dzieci oraz rodziców. Na poziomie poddasza planuje się także usytuowanie przestrzeni do przechowywania.

Dom planuje się wyposażyć w system rekuperacji – system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.


Dom na skarpie
Lokalizacja: okolice Szczecina, woj. zachodniopomorskie
Inwestor: Prywatny
Projekt: 2017-2020 / Realizacja: 2020-2021